KORONAWIRUS


Pomoc osobom w kwarantannie

Jeżeli w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jesteś objęty kwarantanną, pamiętaj – nie jesteś pozostawiony sam sobie. Otrzymasz wsparcie z wielu miejsc. Więcej informacji na Serwisie RP


Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowcu Św., zwraca się z prośbą do wszystkich osób dobrej woli, o przekazywanie wszelkiego sprawnego drobnego sprzętu rehabilitacyjnego oraz wyrobów medycznych, do tutejszego Ośrodka.

Zauważamy potrzebę uruchomienia nieodpłatnej wypożyczalni drobnego sprzętu rehabilitacyjnego dla mieszkańców naszego miasta będących z trudnej sytuacji zdrowotnej. Osoby w wieku podeszłym i niesamodzielne często wymagają specjalistycznych urządzeń, które ułatwią im rehabilitację i poruszanie się. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na ich zakup lub oczekiwać na przydział ze szpitala czy przychodni. Nie zawsze też jest to konieczny wydatek, ponieważ potrzeby rehabilitacyjne zmieniają się wraz z wiekiem i stanem zdrowia. Zamiast kupować, warto sprzęt specjalistyczny wypożyczyć.
Wychodzimy naprzeciw zgłaszanym potrzebom dlatego zwracamy się do osób, które doświadczyły już takich przykrych sytuacji, a które mają możliwość udostępnienia sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego bez konieczności uiszczania kaucji.
Z takiej pomocy będą mogły skorzystać okresowo między innymi osoby, które uległy wypadkowi, u których nagle pogorszył się stan zdrowia, którym brakuje środków finansowych na zakup nowego sprzętu rehabilitacyjnego. Z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego będą mogli skorzystać mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego posiadający aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub w przypadku jego braku, osoby posiadające pisemne wskazanie od lekarza o konieczności używania danego sprzętu.
Jeżeli, ktoś z Państwa posiada:

 • podkłady,
 • pampersy,
 • wózki inwalidzkie zwykłe,
 • balkoniki, trójnogi,
 • krążki, poduszki oraz materace przeciwodleżynowe;
 • sprzęt przeciwodleżynowy i środki do pielęgnacji chorego,
 • kule inwalidzkie łokciowe i pachowe;
 • ortezy, stabilizatory elastyczne;
 • zestawy do ćwiczeń manualnych;
 • glukometry, ciśnieniomierze;
 • rowery, steppery rehabilitacyjne, piłki, aparaty do masażu,

które może wykorzystać inna osoba potrzebująca, prosimy o telefoniczne zgłoszenie pod numerem telefonu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu Św. 41 276-76-57


Aktualne informacje dotyczące koronawirusa SARS-CoV-2

infolinia NFZZachęcamy wszystkich mieszkańców Ostrowca świętokrzyskiego do śledzenia aktualnych informacji na temat koronawirusa SARS-CoV-2 na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego (serwis zewnętrzny)
Została uruchomiona specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa. Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800 190 590.


Kupuj świadomie! Wybieraj PRODUKT POLSKI

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa w Rozwoju Wsi od kwietnia br. rozpoczyna kontynuację ogólnopolskiej kampanii informacyjnej “Kupuj świadomie – Produkt polski”, której celem jest zwiększenie wiedzy Polaków nt. znaczenia świadomych decyzji zakupowych, szczególnie tak trudnym czasie jak pandemia wirusa SARS-CoV-2.

Liczymy na Wasze wsparcie. Razem pokonamy epidemię, razem uratujemy naszą gospodarkę i miejsca pracy.
Podczas codziennych zakupów kierujmy się patriotyzmem konsumenckim. Wybierajmy świadomie polskie produkty. W ten sposób przyczynimy się do uratowania miejsc pracy.
Polski produkt w Twoim koszyku to zysk dla rodzimych firm i wsparcie lokalnych budżetów.
Epidemia koronawirusa będzie miała negatywne skutki dla gospodarki. Razem możemy wesprzeć polskich przedsiębiorców i rolników! Dziś jest szczególny czas, kiedy wspólnie możemy zrobić tak dużo.
Twój wybór ma ogromne znaczenie!


MOPS przestrzega: Seniorzy są jedną z grup społecznych najbardziej narażonych na nadużycia i wyłudzenia.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim apeluje i zwraca się z ogromną prośbą do wszystkich seniorów i osób samotnych zamieszkujących na terenie naszego miasta, o ostrożność i szczególną uwagę wobec osób, które w różny sposób zgłaszają się (osobiście, telefonicznie) aby pomóc w codziennych obowiązkach.
Otrzymaliśmy bardzo niepokojące sygnały, iż do mieszkań, szczególnie osób starszych i samotnych zgłaszają się osoby podające się za pracowników ośrodka pomocy społecznej, chcąc dokonać zakupów. Chcemy Państwa bardzo gorąco uczulić na takie sytuacje. To nie są pracownicy naszego Ośrodka. Nasi pracownicy socjalni, opiekunki, pielęgniarki, kierowcy dysponują legitymacją służbową oraz imiennym identyfikatorem, który przedstawiają podczas pierwszego kontaktu. W każdym przypadku seniorzy którzy dotychczas korzystali z pomocy i wsparcia MOPS znają swoich pracowników osobiście, jak i za pośrednictwem niejednokrotnie przeprowadzonych rozmów telefonicznych. Od kilku tygodni mamy codzienny kontakt telefoniczny z bardzo dużą grupą osób starszych, bo tego wymaga dzisiejsza sytuacja społeczna.
W przypadku nowych zgłoszeń o pomoc dla seniora – telefonicznych czy email-owych, których mamy coraz więcej, szczególnie od członków rodzin mieszkających na co dzień poza terenem Ostrowca, pracownicy osobiście w rozmowie telefonicznej ustalą zarówno z rodziną, jak i z podopiecznym zakres pomocy. Dodatkowo informujemy, kiedy i o której godzinie ta pomoc zostanie udzielona przez pracowników MOPS.

Drodzy seniorzy!
 • Apelujemy bądźcie bardzo ostrożni przed otwarciem drzwi nieznanej Wam osobie.
 • Zawsze proście o pokazanie legitymacji służbowej MOPS, a w przypadku jakiejkolwiek wątpliwości najpierw zadzwońcie do naszego Ośrodka pod numer 41 276 76 57 lub 276 76 28 lub 276 76 50.
 • Jeżeli trudnością jest wykonanie takiego telefonu poproście o to sąsiada.

plakat pomagamy samotni
źródło: federacja-socjalnych.pl

Ulotka dotycząca kwarantanny domowej

Kwarantanna domowa – to aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych.

Program umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.

Więcej informacji w serwisie RP

Do pobrania Kwarantanna domowa

Ulotka informacyjna dot. aplikacji Kwarantanna domowa


Informacje dotyczące zagrożenia koronawirusem
infolinia NFZ